مشاوره حقوقی فوری
پاسخگویی به تمام سوالات حقوقی شما در اسرع وقت توسط وکیل پایه یک دادگستری واستاد دانشگاه

سلام خانم وکیل در جمعه شب ساعت 10 دو نفر شاکی برادرم به همراه ضابط دادگستری با لباس شخصی به همراه حکم جلب مبادرت به درگیری و شکستن شیشه ماشین برادرم در جلوی درب منزل خواهرم نموده اند که ضابط کناری ایستاده و نظاره گر بود.بعد از فرار برادرم شاکیان به خواهرم که فریاد می زد حمله کرده و گلوی او را با جسمی بریدند.همان شب با 110 تماس گرفتیم و به درمانگاه رفته و حدود 15 بخیه خورده.حال سوال من از شما این است که
1- ساعت 10 شب میتوانسته اند با حکمی که در دست داشته اند اقدام به جلب کنند؟
2-ایا شاکیان برادرم میتوانسته اند خود هم درگیر شوند و یا باید کناری می ایستاده اند؟
3-اگر ضابط دادگستری که به رشوه خواری معروف است تکذیب کند این ماجرا را ما چطور میتوانیم احقاق حق کنیم؟

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

پاسخ مشاور :
- در خصوص ساعت دستگیری ، بستگی به نوع اتهام وشخصیت متهم دارد . البته قاضی می تواند برای هر ساعت از شبانه روز با رعایت تمامی جوانب اخلاقی وامنیتی دستور ورود به مخفیگاه متهم را صادر نماید .
2- شکات همراه مأمور حق کوچکترین دخالت فیزیکی نداشته وندارند . در فرض سوال مأمور ضابط مرتکب تخلف شده ومی توانید علیه مأمور متخلف به دادستانی دادسرای عمومی وبارزسی ناجا اعلام شکایت کنید .

3- با ایت توضیحاتی که داده اید ؛ ممکن است که مأمور متخلف نیر درگیری را انکار نماید . ولی شما می توانید با استفاده از شهادت شهود و قسم ودیگر ادله اثباتی ادعای خودرا ثابت کنید . موفق باشید


برچسب‌ها: قانون مجازات اسلامی, جلب متهم, ورودبه مخفیگاه متهم
: مرتبه
[ دوشنبه بیست و پنجم دی ۱۳۹۱ ] [ 18:45 ] [ موسوی ]

سلام خسته نباشید
برج 3 امسال واحدی صورت قولنامه ای از یک بنگاه دار خریدم که در واقع خود ایشان 2 واحد از یه نفر خریده بود که یکی را به من فروخت و دیگری خودشان ساکن هستند.
اما قرار شد2 ماه بعد از قولنامه واحد، سند آماده شه که بعد از 7 ماه گفتند که این واحدهایی که به من فروخته شده کلاهبرداری بوده و حالا کارمون تو دادگاست.
یعنی به قول ایشان اینکه این اپارتمان 8 واحده برای دو نفر شریک بوده و هر کدام حق فروختن 4 واحد رو داشتند که یکی از این شرکا علاوه بر 4 واحد خودش 4 واحد دیگری را نیز فروخته و فراریه و قاضی حکم جلب رو داده.
به ما چند را پیشنهاد کرد 1- واحد رو به اسم خودمون به کسی دیگه بفروشیم 2-قولنامه رو فسخ کنیم و پول اولیه مون رو دریافت کنیم 3-شکایت کنیم که البته زیاد به شکایت راضی نبود
و حالا ما گفتیم باشه فسخ قرارداد و همان روز نصف پولو داده و قراره 29 جمعه بقیه شو بده اما من مشکوکم به اینکه اصلا شاید این خودشم دروغ بگه
خواهشا کمکم کنید  پول این خونه از دم قرض و قسطه و ما یه زوجی هستیم که ایشاالله خواستیم یه نفس راحت بکشیم از این مملکت
ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
پاسخ مشاور :
بهترین راه حل این است که شما بر علیه فروشنده ضمن طرح دعوی کیفری به اتهام فروش مال غیر وکلاهبرداری ، دعوی حقوقی به خواسته الزام او به انتقال سند ملک خریداری شده نیز اقدام کنید .
هر گونه اقدام اصلاحی وشازش باید با هماهنگی قاضی پرونده صورت بگیرد .


برچسب‌ها: فروش مال غیر, کلاهبرداری ؛ تصرفات غاصبانه, تصرف عدوانی, معامله فضولی
: مرتبه
[ دوشنبه بیست و پنجم دی ۱۳۹۱ ] [ 18:38 ] [ موسوی ]

سال 67 پدر در شهرستان شهریار از یک خانم زمینی رو با سند رسمی
خریداری کرده و با انجام تمام استعلامات نسبت به تنظیم و ثبت بیع اقدام کرده
سند را به نام زده اند
در سال 72 این خانم که فروشنده بودند به حکم دادگاه انقلاب محکوم به مصادره اموال می شوند. ستاد اجرای فرمان امام از ثبت مرکزی شهرستان شهریار استعلام کرده و به بهانه اینکه دفترخانه 342 گزارش ثبت بیع و تنظیم و انتقال سند سال 67 را به ثبت مرکزی گزارش نکرده اقدام به تصرف زمین می کند و با درخواست به دادگاه انقلاب رای صدور و دریافت سند مالکیت جدید اقدام می نماید.
در این سالها درگیری اداری و اجرائی ما یا ستاد به نتیجه نرسیده است
و پدر بالاخره تصمیم به ارائه دادخواست به دادگاه صالح گرفته
من سوالم این است که در این شرایط ما با توجه به صحت معامله و رسمیت سند مالکیت باید نسبت به رفع تصرف و باز پس گیری زمینی که مالک آن هستیم به دادگاه درخواست بدهیم؟
و سوال دوم اینکه این دادخواست را باید به دادگاه عمومی بدهیم؟ چون بعضی اطرافیان مشورت داده اند که به دادگاه انقلاب دادخواست بدهید برای ابطال مالکیت ستاد و اعاده مالکیت به شما! ولی ما مالک هستیم به سند رسمی و ممنوع المعامله شدن فروشنده در سال 72 به ما ارتباطی ندارد! شما هم موافق ارائه درخواست به دادگاه انقلاب هستید؟
منت دار شما خواهم بود در اسرع وقت راهنمائی بفرمائید.
با احترام و ارادت فراوان

سرکار خانم سادات موسوی عزیز
با پدر که مشورت کردم
شرح دقیق تری از مساله دادند که من اضافه می کنم به عرایض قبلی:

سال 67 از طریق محل کار یک قطعه زمین گسترده پلاک بندی شده در اختیار پرسنل قرار گرفت
که پدر با پرداخت هزینه های مقرر نسبت به خرید یک قطعه از زمین اقدام کردند
همان سال نیز پدر با انجام کلیه استعلامات لازم نسبت به تنظیم سند رسمی اقدام کردند
سند پلاک ثبتی مذکور را در دفتر خانه رسما به نام زده اند
در سال 72 این خانم که قبلا مالک زمین بوده اند به حکم دادگاه انقلاب محکوم به مصادره اموال می شوند. و ادامه... که در پست قبلی عرض کردم
ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

پاسخ مشاور :

ضمن تشکر ازحسن اعتماد شما :
1- به نظرحقیر شما باید دادخواستی به خواسته ابطال سند مالکیتی که بنام دولت صادر شده است به دادگاه عمومی بدهید .

2- حتماًمدیر دفتر خانه ای که معامله شما در آنجا ثبت شده بعنوان خوانده ردیف دوم جزو خواندگان دعوی قرار بگیرد .
3- اگر از سوی دولت یا مالک جدید ساخت وساز وتصرفاتی در ملک صورت گرفته است ، حتماً خلع ید وقلع وقمع بنای احداثی و مطالبه اجرت المثل ایام تصرف نیز به خواسته که در ردیف اول این نظریه آمده اضافه شود .
4- دادخواست اول و تعیین خواسته دعوی بسیار مهم است . سعی کنید از یک اهل نظر وحقوقدان مجرب برای تنظیم دادخواست حقوقی استفاده کنید . چون چنین دعاوی بسیار حساس است و هر کس نمی تواند وارد آن شود .
موفق باشید . 91/10/25


برچسب‌ها: ابطال معامله, ابطال سند, خلع ید وقلع وقمع وبنای احداثی, مطالبه اجرت المثل ایام تصرف
: مرتبه
[ دوشنبه بیست و پنجم دی ۱۳۹۱ ] [ 8:44 ] [ موسوی ]

باعرض سلام وخسته نباشید

اگر همسایه طبقه بالا که از اصلاح نشت آّب حمام ودستشوییش به طبقه پایین امتناع کند چه راهکار قانونی وجود دارد؟
ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

پاسخ مشاور :

شما می توانید با مراجعه به یک نفر حقوق دان مثل وکیل یا مشاور حقوقی ، دادخواستی به خواسته تأمین دلیل به طرفیت همسایه متخلف تنطیم وتسلیم دادگاه کنید . وماحرا را شرح دهید .
یک روز دادگاه تعیین می کند که به اتفاق کارشناس ونماینده دادگاه از محل بازدید شود و کارشناس ومجری قرار مشاهدات خودرا صورتجلسه ودر صورت بروز خسارات خسارات را نیز ارزیابی می کنند .
سپس شما به استناد آن صورتجلسه ونتیجه پرونده تأمین دلیل می توانید الزام اورا به رفع عوامل خطر و نشتی آب وپرداخت خسارات ازدادگاه بخواهید . یکشنبه 24/10/1391 ساعت 9 صبح


برچسب‌ها: قرار تأمین دلیل, قرار ارجاع به کارشناس, مطالبه خسارت, الزام به ترمیم وجبران خسارات
: مرتبه
[ یکشنبه بیست و چهارم دی ۱۳۹۱ ] [ 9:3 ] [ موسوی ]

با سلام و تشکر و عرض تسلیت به مناسبت رحلت جانسوز نبی مکرم اسلام و دو مین و هشتین اخترهای تابناک امامت و ولایت امامین شریفین حضرت حسن ورضا (صلوات والله علیهم اجمعین )
1-بالغه به چه معنا است؟
2- اگر فردی بخواهد پیش از مرگش وصیت نماید این وصیت باید به چه صورت باشد؟ آید؟ا محضری باید باشد؟

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

پاسخ مشاور :
تمام مسلمانان وحتی دیگر ادیان هم قبل از مرگ وصیت می کنند . کسی که بعد از مرگ دیگر نمی تواند کاری انجام دهد .
وصیت آدابی دارد که باید رعایت شود . عادی ورسمی بودن وصیت زیاد ملاک نیست . البته که رسمی بودن آن بهتر است . لیکن باید عدالت ورضای خدا در آن باشد . وحق هیچ یک از ورثه در آن ضایع نشود . واحکام ثلث هم مورد توجه قرار بگیرد .24/10/1391


برچسب‌ها: وصیت نامه عادی, وصیتنامه رسمی, احکام ثلث ريال وصیت مازادا بر ثلث, قانون مدنی
: مرتبه
[ یکشنبه بیست و چهارم دی ۱۳۹۱ ] [ 8:55 ] [ موسوی ]

ضمن عرض سلام وخسته نباشید ، وتشکر از این اقدام خوب شما .
بنده مبلغ بیست هزار تومان برای شما واریز کردیم وسوالی از شما دارم . امیدوارم بتوانید مرا در راستای حل مشکلم راهنمایی فرمائید .
من زنی 32 ساله هستم که در سن 20 سالگی با آقایی ازدواج نمودم اما بعلت ناباروری خودم تا بحال صاحب فرزندی نشدیم واز نظر مالی در موقعیت نسبتاً خوبی بسر می بریم وخودم دبیر هستم وهمسرم نیز کارمند دولت است .
مهریه من 313 سکه بهار آزادی است . حالا مدتی است که همسرم می خواهد به بهانه ناباروری مرا طلاق دهد ومی گوید که قانون مرا مستحق دریافت مهریه نمی داند . در حالیکه هر چه داریم با هزینه مشترکمان تهیه شده است .
آیا شوهرم می تواند با این دلیل مرا طلاق دهد ؟
آیا شوهرم راست می گوید که من مستحق دریافت مهریه نیستم ؟ تکلیف 12 سالی که من پابپای شوهرم کارکردم وچنین زندگی را تشکیل داده ایم چه می شود .

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

پاسخ مشاور :
ما هم سلام عرض می کنیم وبابت حق الامشاوره هم متشکریم .
اولاً : در نظام حقوقی ما ، مرد برای طلاق دادن همسرش نیازی به دلیل آنچنانی ندارد . طبق ماده 1133 در صورتیکه مرد توان پرداخت مطالبات قانونی همسرش را داشته باشد ، ورضایت همسرش را در خصوص نحوه پرداخت مطالباتش جلب کند ، هر وقت بخواهد می تواند اورا طلاق دهد .
ثانیاً : هیچ قانونی وجود ندارد که زن را در هر شرایطی که بدتر از آن نباشد ، از دریافت مهریه اش محروم نماید . لذا ناباروری شما هیچ ارتباطی به حق دریافت مهریه شما ندارد . وشما صددرصد مستحق دریافت تمام مهریه مندرج در سند نکاحیتان هستید .
در خصوص مشارکت شما در تهیه خانه واسباب واثاثیه زندگی ، اگر در سند نکاحیه شما شرط تنصیف اموال در ج شده وهمسرتان آنرا امضاء نموده است ، نصف تمام اموال منقول وغیر منقولی که بعد از ازدواج شما در طول زندگی مشترک تهیه شده متعلق به شما است . موفق باشید .91/10/19


برچسب‌ها: طلاق, ناباروری زن, مطالبه مهریه, شرط تنصیف اموال, شرایط ضمن عقد نکاح, قانونه مدنی ريال دعاوی خانوادگی, نظام حقوقی خانواده در اسلام, حق طلاق
: مرتبه
[ سه شنبه نوزدهم دی ۱۳۹۱ ] [ 16:25 ] [ موسوی ]

سلام
بنده به دلایلی مجبور به انجام یک شهادت کذب هستم (در صورتی که این کار را انجام ندهم حقی از فردی (متهم) ضایع خواهد شد، به دلیل اینکه طرف دیگر دعوا قصد اخاذی از وی را دارد و این کار را با اجیر کردن 2شاهد دروغین انجام میدهد)

با تو جه به اینکه اطلاعات کافی در مورد مسائل قضائی ندارم لطفا" من را راهنمایی بفرمایید در صورتی که کذب بودن شهادت من معلوم شود چه مجازاتی در انتظار من خواهد بود و آیا میتوانم به جای حبس،شلاق،یا... جزای نقدی پرداخت کنم؟
     با تشکر
ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

پاسخ مشاور :

سوال عجیبی را مطرح کرده اید . شهادت دروغ گناه بزرگ ونابخشودنی است . و قانوناً نیز قابل تعقیب کیفری ومجازات است . به شما توصیه می شود که فکر شهادت دروغ را از سرتان بیرون کنید . وبه دنبال حقیقت باشید . موفق باشید 18/10/1391


برچسب‌ها: شهادت دروغ, کتمان حقیقت, صداقت گفتار, مجازات شهادت دروغ, قانون مجازات اسلامی
: مرتبه
[ دوشنبه هجدهم دی ۱۳۹۱ ] [ 19:1 ] [ موسوی ]

با سلام وخسته نباشید :
پدر بزرگ بنده در سال 1386 فوت نموده ووصیت کرده که قسمت عمده ای از موالش به پدر من که از او مراقبت میکرد اختصاص داده شود ولی حالا عمومها وعمه هامخالفت می کنند که طبق وصیت نامه عمل شود ، تکلیف پدر من چیست ؟ لطفاً راهنمایی کنید .
( چشم حق الامشاوره را به شماره کارت اعلامی واریز می کنم /

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

پاسخ مشاور :
سلام علیکم ورحمه الله
وصیت پدر بزرگ شما تا ثلث اموال او یعنی ثلث ماترک او پس از مرگ نافذ است . اگر آنچه به پدر شما اختصاص داده شده ، از ثلث کمتر است ، که جای هیچ نگرانی نیست . وپدر شما می تواند صاحب آن شود . واما اگر آنچه به پدر شما اختصاص داده شده است مازاد بر ثلث باشد ، تا ثلث اموال به او می رسد ومازاد بر ثلث حقی ندارد .
البته این نافی آن نیست که پدر شما از بقیه ماترک مازاد بر ثلث ارث ببرد . موفق باشید در صورتیکه نیازی به توضیحات بیشتر بود تماس بگیرید در خدمت شما هستیم . 91/10/17


برچسب‌ها: وصیت نامه, تنفیذ وصیت نامه, تقسیم ماترک, نافذ بودن وصیت در ثلث آن, باطل بودن وصیت اضافه بر ثلث
: مرتبه
[ یکشنبه هفدهم دی ۱۳۹۱ ] [ 11:28 ] [ موسوی ]

با سلام
مطلع به چه کسی گفته میشود و آیا این فرد حق این را دارد که به دادگاه مراجعه نکند؟

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

پاسخ مشاور :
تعریف مطلع
در اصطلاح حقوق، مطّلع به كسی می‌گويند كه علم او به واقعه کیفری ناشی از حسِّ خود او نبوده بلكه بواسطه ديگران علم به آن واقعه پيدا كرده باشد؛ خواه علم او قطعی يا ظنّی باشد.
اگر اطلاعات او به کشف حقیقت کمک کند واظهارات مطلع مؤثر تشخیص داده شود ، فرد مطلع ، وظیفه شرعی وقانونی دارد که همکاری کند . واگر داوطلبانه به محکمه نرود ممکن است از طرف قاضی جلب گردد . موفق باشید 91/10/16


برچسب‌ها: تعریف مطلع, احضار مطلع, احضار شهود, جلب شهود, جلب مطلع, کتمان حقیقت ؛ کشف حقیقت
: مرتبه
[ شنبه شانزدهم دی ۱۳۹۱ ] [ 16:56 ] [ موسوی ]

با سلام بنده جند سال پیش در شرکتی تولیدی و صنعتی مبلغ 8 میلیون تومان سرمایه گذاری نمودم تا در ازای فعالیت شرکت ماهیانه مبلغی سود از شرکت را ماهانه دریافت نمایم و شرکت مربوطه هم در ازای دریافت مبلغ 8 میلیون یک فقره چک بانک ملی ایران را با همین مبلغ به بنده داد.متاسفانه 3 سال پیش شرکت مورد نظر ورشکست شد و مدیرعامل آن نیز به دلیل عدم پایبندی به پرداخت اصل سپرده و سود سرمایه گذاران راهی زندان شد و تاکنون نیز در زندان به سر میبرد.و شکایت ما به دادگستری نیز برای ما چیزی نداشته و تنها مدیرعامل شرکت محکوم به پرداخت مبلغ شده اما از آنجا که شرکت تعطیل و درآمدی ندارد هیچ چیزی عاید ما نشده است.حالا سوال ما اینجاست که میتوانیم از بانک ملی ایران به خاطر تضمین اصل سپرده شکایت نماییم؟؟ چون چک تضمین مبلغ را بانک ملی به مدیرعامل شرکت داده است.... لطفا راهنمایی نمایید که چگونه میتوانیم اصل پول خود را با ارایه دعوی از بانک ملی دریافت نماییم......

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

پاسخ مشاور :

اگر شما سند یا مدرکی در دست دارید که ثابت کند بانک ملی سرمایه گذاری شمارا تضمین نموده است ویا چکی که به شما داده شده چک تضمینی بانک ملی بوده می توانید بر علیه بانک ملی بخواسته الزام او به انجام تعهداتش اقامه دعوی حقوقی کنید . درغیر این صورت بانک ملی تقصبری ندارد . موفق باشید . 91/10/16


برچسب‌ها: شرکت سهامی خاص, چک تضمینی, بانک محال علیه, ورشکستگی, قانون تجارت
: مرتبه
[ شنبه شانزدهم دی ۱۳۹۱ ] [ 9:34 ] [ موسوی ]

سلام در دادگاه رای بر اساس استناد به اصل برائت من صادرشده عنوان اتهامی من تهدید به قتل بوده من برای احقاق حقوقم میخاهم از شاکی کاذب و شهودش شکایت کنم ...
لطف کنید مرا راهنمایی کنید به چه عنوانی ازشون شکایت کنم

آیا انه بر اساس برائت من محکوم میشوند


ممنون- سیستان.

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
پاسخ مشاور :
بستگی به نوع تهدید وشرایط آن دارد . اما اگربخواهید علیه طرف اقامه دعوی نمائید ، می توانید به اتهام تهمت وافتراء علیه او بصورت کیفری اعلام شکایت کنید . موفق باشید
13/10/1391


برچسب‌ها: تهدید به قتل ؛ اعاده حیثیت, تهمت وافتراء نشر اکاذیب, دعاوی کیفری, قانون مجازات اسلامی
: مرتبه
[ چهارشنبه سیزدهم دی ۱۳۹۱ ] [ 9:11 ] [ موسوی ]

با سلام و تشکر بابت مشاوره‌های به‌جا و مفیدتان.
سؤال بنده در خصوص چگونگی و مراحل حقوقی شکایت از پزشکانی است که از نیاز بیمار سوءاستفاده می‌کنند و خارج از تعرفه‌های تعریف‌شدهٔ وزارت بهداشت اقدام به دریافت هزینه‌هایی به‌عنوان زیرمیزی می‌کنند. برای شکایت از چنین پزشکانی به کجا باید رفت و چه مدارکی را باید هم‌راه داشت؟ برای مثال هم‌اینک "ماما" همسر من برای عمل سزارین که در تعرفهٔ وزرات بهداشت 70هزارتومان است طلب ششصدهزار تومان کرده است.
با تشکر از شما

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
پاسخ مشاور :

شما پس از پرداخت ( بخاطر اینکه برای همسرتان مشکلی ایجاد نشود )  با توجه به مختصات ومشخصات وکیفیت پرداخت می توانید با مراجعه به هیأت انتظامی رسیدگی به تخلفات پزشکی که در مراکز بهداشت ودرمان شهرستانها وجود دارد علیه پزشک متخلف اقامه دعوی نمائید . موفق باشید .
13/10/1391


برچسب‌ها: تخلفات پزشکی, معضل زیرمیزی گرفتن پزشکان, هیأت انتظامی شورای نظام پزشکی
: مرتبه
[ چهارشنبه سیزدهم دی ۱۳۹۱ ] [ 8:53 ] [ موسوی ]

باسلام وتشکر مجدد چگونه ميتوان اثبات کرد که اين املاک هبه شده است . بعضي ازهمکاران وکيل معتقدند که چون سند ششدانگ به نام ايشان زده شده است و هيچگونه مدرک وشاهدي هم مبني بر اينکه اين املاک هبه شده وجود ندارد عقد بيع ميباشد واثبات هبه سخت ميباشد.آيا دادگاه را ميتوان به صرف اينکه ايشان همسر ايشان بوده و هزينه اي هم ايشان جهت اين املاک پرداخت نکرده متقاعد نمود که اين املاک هبه شده است . با عرض پوزش و تشکر مجدد.

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ


اگر قبلاً برادرتان مالک بوده یعنی سند رسمی بنام برادرتان بوده وبرادرتان بدون واسطه ملک را بنام همسرش انتقال داده است ، وبه معنی واقعی ملک را به او هبه کرده باشد ، می تواند با طرح دعوی حقوقی از هبه رجوع کند وسپس در خواست صدور سند بنام خودش بنماید .
بالاخره هر دعوایی دلایل خودش را می خواهد وهر وکیلی در حد اطلاعات ومعلومات خودش اظهار نظر می نماید . بنظر من اگر واقعاً ملک را به او بخشید ه یا هبه کرده است ، خیلی راحت می توان آن را پس گرفت .
البته به شرطی وشروطها که دیگر جای ذکر آنها اینجا نیست . 


برچسب‌ها: هبه, بخشش, عطایا, رجوع از هبه, دعاوی حقوقی, دادخواست حقوقی
: مرتبه
[ چهارشنبه سیزدهم دی ۱۳۹۱ ] [ 8:45 ] [ موسوی ]

یا سلام دوباره و ممنون از پاسخ قبلی شما. تا آنجاییکه من میدانم بر اساس قانون و فقه زن باید در برابر خواست های مشروع همسرش و اختیاراتی که قانون و فقه به مرد داده است تمکین داشته باشد و به حرف همسرش گوش کند. سوال اصلی من این بود که آیا میتوان جای زن و مرد را در این مورد جا به جا کرد و در شروط ضمن عقد ثبت نمود؟ یعنی مرد از زن اطاعت کند و اختیار از مرد صلب شود؟ با تشکر از شما

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

پاسخ مشاور :

ریاست خانواده از خصائص مرد وقانون وشرع مقدس این حق را به مرد داده است ، وهرگز روانیست که بر خلاف شرع وقانون شرطی شود واگر چنین شود شرط باطل است .
زن وشوهر هردو باسهم مساوی در کانون خانواده مسئولیت دارند وباید با تفاهم ودوستی ودرک ومتقابل واحترام متقابل امورات محوله را انجام دهند .
همسر شما می تواند ، حق انتخاب مسکن ومحل زندگی را بعنوان شروط ضمن عقد از شما بخواهد ، یا حق طلاق را ویا دیگر شروطی که با جوهر عقد نکاح منافاتی نداشته باشد ، ولی اینکه شرط کند مرد از زن اطاعت کند بنده تا بحال چیزی در قانون وفقه امامیه ندیده ام . الله العلم .12/10/1391


برچسب‌ها: شروط ضمن عقد نکاح, حقوق خانواده, قانون مدنی, فقه امامیه
: مرتبه
[ سه شنبه دوازدهم دی ۱۳۹۱ ] [ 9:8 ] [ موسوی ]

سلام.ممنون از بابت راه اندازی این سایت.
بنده دندانپزشک هستم واز سال 1387 یک مورد ملک را  جهت مطب بصورت شراکت با یک همکار دیگر خریداری وتجهیز نموده ام.این ملک دارای دو سند هست که سهم هر کدام از ما در هر سند یک ونیم دانگ میباشد.کلیه وسایل وابزارهای مورد استفاده نیز بصورت شراکت خریداری شده که دارای فاکتور خرید میباشد.مطب مذکور در یک شهرستان قرار دارد.نحوه بهر ه برداری ما نیز بدین صورت بوده که هر شب بعد از محاسبه درآمد مبلغی حدود 20 درصد درآمد را به صندوق مطب انتقال میدادیم برای خرج در امور روزمره وحقوق پرسنل و... مابقی را بصورت پنجاه  پنجاه تقسیم مینمودیم.در آخر ماه نیز چنانچه موجودی صندوق به مبلغ مخارج نمیرسید مابقی را بصورت  مساوی تامین مینمودیم.اینجانب مدتی هست که بنا به دلایل خانوادگی تصمیم گرفته ام به شهر تولد خودم بازگردم ودیگر نمیخواهم در این شهرستان کار کنم.تصمیم داشتم که سهم خودم را به یک دندانپزشک دیگر بصورت اجاره ویا شراکت توافقی واگذار کنم ولی شریک اینجانب اظهار میدارد که چون این ملک وابزارآلات آن مشاع است نمیتوانم این کار را بکنم چون ایشان رضایت ندارد ومیگوید هیچ کدام از طرفین یعنی  چه ایشان وچه من  از لحاظ قانونی نمیتوانیم این کار را انجام دهیم .ممنون میشوم اگر مرا راهنمایی کنید
ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
پاسخ مشاور :
اگر شما بدون اجازه شریک سهم الشراکه خودرا بفروشید ، او می تواند از حق شفعه استفاده کند ومعامله انجام شده را یکطرفه فسخ کند .
شما می توانید با تنظیم یک اظهار نامه رسمی تصمیم فروش سهم خودرا ار مطب به اطلاع شریک خود برسانید واز ایشان بخواهید که ظرف 48 ساعت اگر خودش خریدار است نظرش را اعلام کند ویا اگر دوست دارد با فرد خاصی مشارکت داشته باشد اورا معرفی کند تا شما سهم خودرا به او بفروشید . در صورتیکه پس از ابلاغ اظهارنامه وگذشت مهلت تعیین شده از طرف دوست وشریک شما اقدامی بعمل نیامد ؛ شما می توانید سهم الشراکه خودت را به هر که دوست داشتید بفروشید . دیگر دوست شما نمی تواند از حق شفعه استفاده کند . وایرادی هم بر کار شما وارد نیست .


برچسب‌ها: فروش املاک مشاعی غیر قابل افراز, حق شفعه, فروش سهم الشراکه, قانون مدنی
: مرتبه
[ سه شنبه دوازدهم دی ۱۳۹۱ ] [ 8:59 ] [ موسوی ]
با سلام و خسته نباشید. از شما سوالی داشتم . من مدتی است که با دختر خانمی نامزد کرده ام. یکی از شرایطی که نامزدم از من میخواهد این است که به او حق تمکین بدهم. اگر من چنین حقی به او بدهم یعنی دیگر در زندگی مشترک هیچ اختیاری ندارم و همسرم هر کاری خواست میتواند بدون اجازه ی من انجام دهد؟ لطفا مرا راهنمایی کنید. از شما ممنونم

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

پاسخ مشاور :
سوال شما نامفهوم است .
چیزی بنام حق تمکین که مرد بخواهد به زن به بدهد در نظام حقوقی وفقهی ما وجود ندارد .
سوال خودرا واضح تر بیان کنید وبفرمائید منظور از حق تمکین در این سوال که همسر شما در شروط ضمن عقد خواسته چیست . موضوع را باز کنید وبگوئید که این خانم چه چیزی از شما خواسته که شما از آن به حق تمکین یاد کرده اید ، تا پاسخ لازم داده شود . موفق باشید .
11/10/1391


برچسب‌ها: حق تمکین, نشوز زن, نشوز مرد, حق نفقه, شرایط ضمن عقد نکاح, دعاوی خانوادگی
: مرتبه
[ دوشنبه یازدهم دی ۱۳۹۱ ] [ 16:40 ] [ موسوی ]
با سلام وخسته نباشید وتشکر بابت زحمتی که تقبل می کنید .
با توجه به اینکه آمار طلاق درایران خیلی بالا است شما چه پیشنهادی دارید که جوانان امروز با رعایت آنها ازدواج خودرا در مقابل این ویروس خطر ناک واکسینه نمایند ؟ با تشکر

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

پاسخ مشاور :

بنده به تمام دختران وپسران جوان دم بخت که قصد ازداواج وتشکیل خانواده را دارند پیشنهاد می کنم ، برای اینکه اولاً بصورت علمی وکاربردی با مقوله ازدواج آشنا شوند ، و معیارها وشاخص های یک همسر اصلح وخانواده خوشبخت را بخوبی بشناسند ، وبصورت تضمینی کانوان گرم خانواده خودرا از ویروس وآفت خطر ناک طلاق واکسینه نمایند ، حتماً وحتماً کتاب ارزشمند ونفیس ( بررسی پدیده طلاق واختلافات زوجین که به سه مقوله مهم 1ـ فلسفه حلیت طلاق در اسلام 2 ـ علیت سیر سعودی بی رویه طلاق در ایران 3 ـ راههای پیشگیری از طلاق به روش علمی وکاربردی پرداخته است نوشته استاد گرانقدر سید مختار موسوی( پدر بنده ) که در سال 1390 توسط انتشارات احمدیه قم به زیورچاپ اراسته شده را تهیه وبه دقت مطالعه نمایند ) در این کتاب تستهای خود آزمایی برای جوانان در نظر گرفته شده که خیلی از چشمان بسته به هنگام ازدواج را باز می کند . موفق باشید .


برچسب‌ها: مبارزه با معضل طلاق, استاد سید مختار موسوی, کتاب طلاق سید مختار موسوی, فلسفه حلیت طلاق در اسلام, علت سیر سعودی بی رویه آمار طلاق در ایران, راههای پیشگیری از طلاق ودرمان آن اثر سید مختار موس
: مرتبه
[ دوشنبه یازدهم دی ۱۳۹۱ ] [ 16:31 ] [ موسوی ]

آراء وحدت رويه
با کليک بر هر يک از عناوين، فصول و بخشهاي آن را مشاهده فرماييد

 • آراء وحدت رويه جزايي
 • آراء وحدت رويه حقوقي
 • منبع : http://www.law-ir.com/?show&d=2

  تدوين ؛ حسن صفرنژاد (هشترودی)

  وکيل پايه يک دادگستري و مشاور حقوقي


  برچسب‌ها: آراء وحدت رویه حقوقی, آراء وحدت رویه کیفری
  : مرتبه
  [ دوشنبه یازدهم دی ۱۳۹۱ ] [ 9:21 ] [ موسوی ]

  انواع دادخواست

  + نوشته شده در  2011/12/15ساعت 23:29  توسط سید حسین میری  |  آرشیو نظرات

  نمونه دادخواست طلاق توافقی

  + نوشته شده در  2011/10/28ساعت 17:29  توسط سید حسین میری  |  آرشیو نظرات

  نمونه شکوائیه کیفری

  + نوشته شده در  2011/5/3ساعت 19:34  توسط سید حسین میری  |  آرشیو نظرات

  نمونه دادخواست های حقوقی

  + نوشته شده در  2011/5/3ساعت 19:33  توسط سید حسین میری  |  آرشیو نظرات

  دانلود لیست نمونه اظهارنامه ها در یک فایل

  + نوشته شده در  2011/4/11ساعت 14:57  توسط سید حسین میری  |  آرشیو نظرات

  اظهارنامه‌وكاربرد و تنظیم آن

  + نوشته شده در  2010/8/30ساعت 9:24  توسط سید حسین میری  |  آرشیو نظرات

  دادخواست تغییر تاریخ تولد و شناسنامه

  + نوشته شده در  2010/7/10ساعت 8:6  توسط سید حسین میری  |  آرشیو نظرات

  نمونه دادخواست

  + نوشته شده در  2010/6/4ساعت 8:34  توسط سید حسین میری  |  آرشیو نظرات

  چند لینک

  + نوشته شده در  2010/5/5ساعت 8:8  توسط سید حسین میری  |  آرشیو نظرات

  نمونه هاي ابتدايي اوراق قضايي

  + نوشته شده در  2010/4/27ساعت 7:19  توسط سید حسین میری  |  آرشیو نظرات

  نحوه تنظيم دادخواست (نمونه فرم) مدنی و تجاری

  + نوشته شده در  2010/4/27ساعت 7:19  توسط سید حسین میری  |  آرشیو نظرات

  نحوه تنظيم دادخواست (نمونه فرم)موضوعات خانواده وکیفری

  + نوشته شده در  2010/4/27ساعت 7:17  توسط سید حسین میری  |  آرشیو نظرات

  دادخواست صدور گواهي عدم امكان سازش

  + نوشته شده در  2010/4/27ساعت 7:14  توسط سید حسین میری  |  آرشیو نظرات

  نحوه تنظيم دادخواست (نمونه فرم)

  + نوشته شده در  2010/4/27ساعت 7:11  توسط سید حسین میری  |  آرشیو نظرات

  نمونه دادخواست های خانوادگی

  + نوشته شده در  2010/4/20ساعت 7:59  توسط سید حسین میری  |  آرشیو نظرات

  نمونه درخواست های کیفری

  + نوشته شده در  2010/4/13ساعت 9:16  توسط سید حسین میری  |  آرشیو نظرات

  نمونه های دادخواست مرتبط با ازدواج

  + نوشته شده در  2010/4/13ساعت 9:13  توسط سید حسین میری  |  آرشیو نظرات

  نمونه های دادخواست مرتبط با طلاق و گواهی عدم سازش

  + نوشته شده در  2010/4/13ساعت 9:12  توسط سید حسین میری  |  آرشیو نظرات

  نمونه های دادخواست مرتبط با فسخ نکاح

  + نوشته شده در  2010/4/13ساعت 9:11  توسط سید حسین میری  |  آرشیو نظرات

  نمونه های دادخواست مرتبط با نکاح و طلاق

  + نوشته شده در  2010/4/13ساعت 9:10  توسط سید حسین میری  |  آرشیو نظرات

  منبع : http://hoghough85.blogfa.com/


  برچسب‌ها: انواع دادخواست حقوقی, تخصصی فقه وحقوق, حقوق کاربردی ف حقوق برای همه
  : مرتبه
  [ یکشنبه دهم دی ۱۳۹۱ ] [ 18:52 ] [ موسوی ]
  با سلام و احترام و با گراميداشت 9 دي سالگرد حماسه بصيرت و خروش ملت عليه سران فتنه
  سال گذشته  دختر عمه من در يک ماجرا توسط فردي که قرار بود با وي ازدواج کند به قتل رسيد . و دادگاه حکم قصاص را براي متهم صادر نموده اما قصاص را منوط به پرداخت نيمي از ديه نمود به خانواده قاتل !اين مبلغ براي چيست؟ خانواده مقتول بضاعت چنين پرداختي را ندارد و حتي تحت پوشش کميته امداد هستند. لطفا راهنمايي فرماييئ


  ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
  پاسخ مشاور :

  پمطابق قانون قصاص که اقتباس شده از قرآن کریم وسنت رسول الله واهل البیت علیهم السلام است ، چون دیه زن مسلمان نصف دیه مرد مسلمان است ، به هنگام قصاص مرد به جرم قتل عمد یک زن ، خانواده مقتول باید دیه یک زن مسلمان را درحق خانواده قاتل بپردازند . واین دستور دین است .


  برچسب‌ها: قانون قصاص, دعاوی کیفری, تفاضل دیه, اولیاء دم مقتول, خانواده قاتل, قانون مجازات اسلامی
  : مرتبه
  [ یکشنبه دهم دی ۱۳۹۱ ] [ 18:41 ] [ موسوی ]

  باسلام خدمت شما عزيز و بزرگوار.......بسيار کار جالبي انجام داده ايد. اجرکم عندالله
  از خدمتتون سوالي داشتم:پدر اينجانب کارمند دولت هستند و بيشتر از 3 سال هست که براي ما(من و مادرم و دو برادرم) نفقه نفرستادند.شکايت کرديم و ايشون هم به پرداخت نفقه محکوم ميشوند ولي 3-4 ماه که پرداخت ميکنند ديگه کلا بيخيال ميشن!!!!الان هم زندگي ما فقط و فقط با يارانه هايي که دولت بهمون ميده ميگذره(خدا خير دولت رو بده). حالا هم با توجه به اينکه در مضيقه هستيم وکيلي گرفتيم بلکه به نتيجه برسيم و اينکه بتونيم حقوق خودمون رو از ايشون بگيريم. وکيل پيشنهاد داده که اموال ايشون رو توقيف کنيم. حال اگه اموال پدرم توقيف کنيم ايشون مي تونند از قانون "مستثنيات دين" استفاده کنند و اموال خودشون رو از توقيفي در بيارند؟؟؟ اون وقت کار ما تلف کردن وقت و هزينه نيست؟(نا گفته نماند که در رابطه با ازدواج مجدد ايشون گر چه بعيد هست ولي ترديد داريم و پدرم 14-15 سال هست که اصلا با ما زندگي نمي کنند کلا ايشون يه شهر ديگه هستند و ما هم يه شهرستان ديگه زندگي مي کنيم). الان درخواست نفقه معوقه بدهيم؟ چرا ايشون که کارمند دولت هستند دادگاه دستور نميده که از حقوقشون نفقه ما کسر شود؟در ضمن بابام خيلي ضامن ميشن و الان از حقوقشون براي وامي که ضامن بقيه شدند کسر ميشه ولي نفقه زن و بچه مهمتره يا وام بانک؟؟؟
  ممنونم
  ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
  پاسخ مشاور :
  بله قانون مستثنیات دین برای همه است .
  نفقه معوقه شامل فرزندان نمی شود وفقط مادرتان می تواند نفقه معوقه را درخواست کند .
  شما اگر ضمن طرح دعوای مطالبه نفقه در خواست صدور قرار تأمین خواسته کنید ، قطعاً یک چهارم حقوق پدرتان توقیف میگردد .
  مادرتان می تواند با طرح دعوی کیفری به اتهام ترک انفاق بر علیه پدرتان ( البته به شرطی که حاضر به تمکین در حق شوهرش باسد ) ضمانت اجرایی بهتری برای پرداخت نفقه ایجاد نماید چون در صورت احراز ترک انفاق 3 ماه ویک روز تا 5 ماه حبس دارد . موفق باشید .9/10/1391


  برچسب‌ها: مطالبه نفقه, ازدواج مجدد, ترک انفاق, مطالبه مهریه, توقیف اموال, تأمین خواسته
  : مرتبه
  [ شنبه نهم دی ۱۳۹۱ ] [ 17:24 ] [ موسوی ]

  باسلام  وعرض خسته نباشيد وعرض تشکر از کار خداپسندانه شما
  سوال
  برادر من در سال 85 به سرطان خون مبتلا شده بود در آن زمان به پيشنهاد پدرخانمش تمام اموالش (سه فقره ملک )را به نام همسرش با سند شش دانگ انتقال داده است
   بعد از مدتي دچار اختلاف شدهاند آيا حالا ايشان ميتواند مدعي شود که اين اموال را به همسرش   هبه کرده و درخواست برگشت اين اموال را از طريق دادکاه بنمايد.  ويا  حداقل به عنوان مهريه اش محاسبه گرددز زيرا از نظرارزش حدود دوبرابر ارزش مهريه ايشان ميباشد.  زيرا علاوه بر اينکه اموال به نام ايشان ميباشد مهريه اش را هم به اجرا گذاشته (1350 سکه طلا)و حکم جلب برادرم را گرفته است لطفا راهنمايي بفرماييد

  ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
  پاسخ مشاور :
  بله اگر واقعاً املاک مورد نظر را به همسرش هبه کرده است حالا می تواند رجوع کند وانهارا مسترد کند .
  اگر قرار باشد بجای مهریه محاسبه گردد باید بیرون از دادگاه وبصورت کدخدا منشی با هم مصالحه کنند . موفق باشید . 9/10/1391


  برچسب‌ها: رجوع از هبه, مطالبه مهریه, دعاوی حقوقی, دعاوی خانوادگی ؛ قانون مدنی
  : مرتبه
  [ شنبه نهم دی ۱۳۹۱ ] [ 17:9 ] [ موسوی ]

  سلام
  احتراما بنده قطعه زميني دارم به متراژ5900 متر مربع كه درطرح پارك ناحيه اي از سال84 قرار دارد . واز آن زمان تاكنون بار ها مراجعه نموده ام و درخواست تغيير كاربري به تجاري و مسكوني داده ام و با توجه به اينكه از ملك بنده مساحتي حدود 2900 متر در طرح تعريض خيابان  و كوچه كناري آن ميرود.شهرداري ميگويد كه بابت آن چيزي به شما تعلق نميگيرد و بايد مبلغي و يا مقداري از اين زمين را باز هم در حق شهرداري واگذارنماييد تا اين طرح برداشته شود و تغيير كاربري صورت گيرد ?
  سوال بنده اين است كه آيا با توجه به گذشت7 سال از زمان طرح و عدم تملك شهرداري آيا ميتوانم در اين خصوص
  اقدامي انجام دهم و اينكه اين مبالغي كه شهرداري در خواست مينمايد صحيح است يا خير؟
  البته آيا در موارد عقب نشيني ملك نايد شهرداري مابه ازا ان را پرداخت كند؟
  با تشكر
  ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

  پاسخ مشاور :
  در خواست مبلغ از سوی شهرداری را باید در شورای شهر محل سکونتا مطرح کنید تا قانونی بودن وغیر قانونی بودن آن مشخص گردد .
  اگر حتی یک سانتی متر از ملک شما به هر دلیل ویا بهانه ای در هر طرحی قرار بگیرد ، باید از سوی شهرداری به شما معوض داده شود . واگر شهرداری معوض نداد می توانید باطرح دعوی در محاکم قضایی شهرداری را ملزم به تحویل معوض وجبران خسارت نمائید . موفق باشید . 9/10/1391


  برچسب‌ها: تملک اراضی توسط شهرداریها, در خواست معوض از شهرداری
  : مرتبه
  [ شنبه نهم دی ۱۳۹۱ ] [ 17:4 ] [ موسوی ]
  سلام سوال خود را اینگونه اصلاح و  طرح میکنم که من ملکی که فاقد سند رسمی است با سند عادی خریداری کرده ام. 
  مدارک اینجانب سلسله اسناد عادی قبلی انتقال ملک است و خود فروشنده حاضر به اقرار در محکمه است اما خانواده وی ملک را تخلیه نمیکنند.
  حالا دقیقا چگونه وبا طرح چه دعوایی میتوانم مبیع را تحویل گیرم و بر آن تصرف و استیلا پیدا کنم؟
  با تشکر از راهنمایی شما. الهم عجل لولیک الفرج والعافیه و النصر

  ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

  پاسخ مشاور :

  راهکار همان است که قبلاً عرض شد . به همان نحو عمل کنید نتیجه می گیرید .
  دادخواست به خواسته اثبات مالکیت وتنفیذ قولنامه را به طرفیت فروشنده تنظیم کنید وبعد از صدور حکم اثبات مالکیت دعوی خلع ید را مطرح کنید . حکم خلغ ید برعلیه متصرفین اجراء خواهد شد . هرکس در ملک سکونت داشته باشد مجبور به تخلیه می شود . موفق باشید .


  برچسب‌ها: خلع ید, تصرف عدوانی, تصرف غاصبانه, مطالبه احرت المثل ایام تصرف, اثبات مالکیت وتنفیذ فولنامه عادی
  : مرتبه
  [ پنجشنبه هفتم دی ۱۳۹۱ ] [ 18:20 ] [ موسوی ]
  سلام و ادب
  دانشجوی سال اخر حقوق هستم.
  موضوع گرفتن مبیع غیرمنقول با سند عادی
  شخصی از اقوام که توسط زوجه چندین سال است از منزل به طور عدوانی اخراج شده با توجه به اینکه خود توانایی گرفتن حق خود را ندارد به من مراجعه کرد و از انجا که وکیل نیستم باید ذینفع باشم تا بتوانم اقامه دعوی کنم ان شخص ملک خود را با سند عادی به من منتقل کرد.
  این ملک فاقد سند رسمی مالکیت است و در یکی از شهرستانهای کرج است و نمیدانم سابقه ثبتی دارد یا ندارد.چندین برگ مبایعه نامه های قبلی ملک نیز موجود است.
  حال لطفا بفرمایید دقیقا چگونه میتوانم ملک مورد نظر را بدست اورم؟

  ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

  پاسخ مشاور :

  اولاً سوال نامفهوم است وکامل نیست .
   ولی همان شخص مورد نظر بدون نیاز به وکیل ، بصورت اصالتی ، دادخواستی به خواسته اثبات مالکیت وتنفیذ قولنامه عادی به طرفیت فروشنده تنظیم وتسلیم دادگاه محل سکونت خود نماید . وقتی مالکیت او محرز شد ؛ بعداً می تواند به طرفیت متصرفین دعوی خلع ید اقامه نماید .
  اگر متصرفین افراد واجب الانفاق هستند مثل همسر وفرزندان صغیر نمی تواند آنها را از خانه بیرون کند . موفق باشید


  برچسب‌ها: دعوی خلع ید, تصرف عدوانی ؛ اموال غیر منقول, قولنامه, اثبات مالکیت, تنفیذ قولنامه عادی
  : مرتبه
  [ پنجشنبه هفتم دی ۱۳۹۱ ] [ 8:54 ] [ موسوی ]

  با سلام وتشکر فراوان از پاسخ گویی شما وخسته نباشی اجرتان با خدا مردی که پدرومادر ندارد ولی 1 دختر وهمسر دارد فوت کرده حالا از اموالش یک دوم به دخترش و یک هشتم به همسرش میرسد ایا بقیه اموال او به خواهر و برادرش میرسد یا دوباره به دخترش بر میگردد؟
  ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
  پاسخ مشاور :

  در فرض سوال ، خواهر وبرادر مورد نظر شما اصلاً نمی برند . و مطابق ماده 907 قانون مدنی تمام ماترک بعد از کسر هزینه کفن ودفن وپرداخت دیون متوفی وسهم یک هشتم همسر ، بقیه هر چه باشد به فرزند متوفی می رسد .

  وجود فرزند حاجب است بین دیگر طبقه وراث . و مطابق ماده 863 قانون مدنی تا فرزند است برادر وخواهر حق بردن ارث از اموال برادر متوفی ندارند .


  برچسب‌ها: سهم الارث, سهم الارث مادر, سهم الارث پدر, سهم الارث همسر, صاحبان فرض
  : مرتبه
  [ سه شنبه پنجم دی ۱۳۹۱ ] [ 9:51 ] [ موسوی ]
  من مردی هستم سی و پنج ساله دارای همسر و فرزند متاسفانه به دام شیطان افتادم و با خانومی متاهل ارتباط تلفنی و اس ام اسی داشتم ایشان در شهر دیگری ساکن هستند.
  من مدتی بعد نادم و پشیمان شدم و توبه کردم ولی ظاهرا همسر این خانم بعد از مدتی از قطع ارتباط من پی به موضوع برده و طرح شکایت کرده از خانم
  من بسیار نادم و پشیمانم هیچ ارتباط دیگری هم جز تلفن و اس ام اس با این خانم نداشته ام و البته شروع تلفن ها از سوی ایشان بوده
  حالا با شکایت همسر این آقا من باید منتظر چه عواقب قانونی باشم ؟
  و آیا برای دفاع از خود و حفظ آبرویم کاری می توانم بکنم ؟
  من همسر خودم را هم در جریان گذاشته ام و توبه کرده ام

  ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

  پاسخ مشاور :

  طبق قانون مجازات اسلامی رابطه شما یک رابطه نامشروع بوده و از نظر قانونی جرم واز نظر شرعی گناه محسوب میشود .
  توبه شما وشجاعتتان به اقرار به گناه تحسین آمیز وامید وار کننده است .
  اگر فاقد سابقه کیفری باشید ودر تحقیقات محلی فردی صالح شناخته شوید ، ممکن است در تخفیف در مجازات شما مؤثر باشد .
  در نهایت شما به شلاق وجزای نقدی محکوم خواهید شد . البته اگر به اتهام ایجاد مزاحمت تلفنی  ویا اغفال کردن نوامیس مردم تحت تعقیب قرار نگرفته باشید .


  برچسب‌ها: روابط نامشروع, ایجاد مزاحمت تلفنی, اغفال نوامیس مردم از طریق تماس تلفنی
  : مرتبه
  [ دوشنبه چهارم دی ۱۳۹۱ ] [ 18:16 ] [ موسوی ]

  با سلام
  این همه هزینه هاب دادرسی برای چیست؟ میخواهی مهریه ات راطلب کنی 150 هزارتومان باید تمر بزنی . این است قوه قضاییه که باید ملجا و پنلهگاه محرومین باشد؟

  ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

  پاسخ مشاور :

  هزینه دادرسی در تمام دنیا مرسوم است وهیچ منافاتی با رسالت قوه قضائیه ندارد . دعوی مطالبه مهریه یک دعوی مالی است ، وپرداخت هزینه دادرسی در دعاوی مالی در سراسر دنیا اجراء می گردد . اگر شما توان پرداخت هزینه دادرسی را ندارید ، می توانبد در خواست اعسار ومعافیت موقت خودرا از از پرداخت هزینه دادرسی از دادگاه بخواهید واگر شما بتوانید اعسار یا تنگدستی خودرا ثابت کنید ، از پرداخت هرینه دادرسی معاف خواهید شد .
  ضمناً در صورتیکه شما در دعاوی مالی پیروز شوید وحکم به نفع شما صادر گردد ، هر چه شما بابت هزینه دادرسی وهزینه کارشناسی وحق الوکاله وکیل پرداخته باشید طبق قانون از طرف مقابل شما اخذ وبه شما مسترد میگردد .
  اول اطلاعات خودرا تکمیل کنید ؛ بعد در شرف قضاوت برآئید . موفق باشید .


  برچسب‌ها: هزینه دادرسی, اعسار از پرداخت هزینه دادرسی, دعاوی مالی, قوه قضائیه
  : مرتبه
  [ دوشنبه چهارم دی ۱۳۹۱ ] [ 16:35 ] [ موسوی ]
  با سلام و احترام
  شخصی چند وقت پیش نزدمن آمد و اجناسی را خریداری کرد و چک داد . اینجانب نیز بر حسب حس انسان دوستانه قبول کردم . اینکه چک ایشان پاس نمی شود و متاسفانه سر چند نفر دیگر را همینطور کلاه گذاشته است . جهت اقامه دعوا می توانیم چند نفر درخواست دهیم یا هر کس جداگانه / به کجا باید مراجعه کنیم و چه دادخواستی باید تقدیم شود. همچنبن نامبرده دارای سوابق کیفری است

  با تشکر

  ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

  پاسخ مشاور :

  هرکس بطور مستقل باید اقدام کند . اگر چکها دارای خصیصه کیفری هستند ، می توانید از طریق دادسرا با طرح دعاوی کیفری موضوع را مطرح کنید . ضمن اینکه برای مطالبه وجه چک باید دادخواست حقوقی به دادگاه بدهید . درصورتیکه نامبرده در جلسات دادرسی حاضر نشود . قطعاً از سوی مراجع صالحه قضایی جلب خواهد شد .


  برچسب‌ها: چک بلامحل, خصیصه کیفری چک, دادخواست حقوقی, مطالبه وجه چک
  : مرتبه
  [ یکشنبه سوم دی ۱۳۹۱ ] [ 9:52 ] [ موسوی ]

  با سلام پسری 20 ساله به همراه چند نفر از دوستانش متهم به آدمربایی شده اند
  فرد ربوده شده دختری 16 ساله بوده و ایشان رضایت داده اما دادگاه حکم آدمربایی را برایشان اعلاام کرده
  لطفا بنده را راهنمایی کنید و بفرمایید حکمشان چیست و همچنین حق وکالت این موضوع چقدر می باشد
  با تشکر از لطف شما

  ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

  پاسخ مشاور :
  مجازات آدرم ربایی تا 15 سال حبس است واگر جرم دیگری هم مرتکب شده باشید مجازات مستقل آن جرم هم در مجازات اصلی لحاظ می شود . وحق الوکاله هم بین موکل ووکیل به تراضی تعیین میگردد . ورضایت فرد ربوده شده فقط شامل تخفیف در مجازات خواهد شد .البته اگر شرایط تخفیف مهیا باشد.


  برچسب‌ها: بزه آدرم ربایی, قانون مجازات اسلامی, تخفیف در مجازات, رضایت شاکی, جرائم غیر قابل گذشت
  : مرتبه
  [ یکشنبه سوم دی ۱۳۹۱ ] [ 9:43 ] [ موسوی ]
  درباره وبلاگ

  بسم الله الرحمن الرحیم
  این وبلاگ برای رفاه حال هموطنان عزیز ، وجلوگیری از سفرهای غیر ضروری درون شهری وصرفه جویی در مصرف سوخت ووقت شما بزرگواران ، وکاهش آلودگی هوا در کلان شهرها ، تأسیس وراه اندازی شده است .
  اللهم الجعل محیای محیا محمد وآل محمد ومماتی ممات محمد وآل محمد
  اللهم صل علی محمد وآل محمد